Rozsda eszi 2005-ös bezárása óta a Kelenföldi Hőerőmű százéves kapcsolóházát, pedig az 1930-as években épült üvegtetejű irányítóterme világhírű art deco műemlék. Ez volt Budapest legelső saját tulajdonban lévő áramfejlesztő és elosztó telepe. Az új telep végül nem a mocsaras Soroksárra megálmodott vízerőmű lett, hanem a lakatlan Kelenföldön építették fel 1912-14 között, francia kölcsönből, a magyar szecesszió apostola, Reichl Kálmán grandiózus tervei alapján.
Az 1912-14 között felépített Kelenföldi Hőerőmű, azon belül is a Duna felőli oldal 30 kV-os kapcsolóházának art deco irányítóterme hívogató szentély minden ipari műemlékekért rajongó mérnök, történész, filmproducer és várostúrázó számára.
Forrás: index.hu
Leírhatatlan hangulata van a helynek, a vezérlőterem fölötti üvegkupola pedig a legszebb, amit az ember csak találhat. Mintha a tervezők, Reichl Kálmán és Bierbauer Virgil templomot emeltek volna a villamosságnak, vagy éppen ódát írtak volna róla – áradozott a francia fényképész, Romain Veillon az erőműről. Alább láthatjátok az ő képeit.
Címkék: áramfejlesztő telep, art deco, erőmű, irányítóterem, kapcsolóház, Kelenföldi Hőerőmű, műemlék, Reichl Kálmán, Romain Veillon, üvegkupola